BOTOX

Čo je to botulotoxín 

             Botulotoxín je bielkovina používaná na dočasné uvoľnenie svalov tváre, ktoré spôsobujú  hlboké vrásky a jemné vrásky. Funguje tak, že blokuje signály putujúce z nervov na svaly a blokujú sval pred kontrakciou. Pomocou botulotoxínu môžeme vyhladiť línie čela a zdvihnúť obočie, vďaka čomu bude oko vyzerať otvorenejšie, hlbšie a mladšie. Často sa objavuje názor,  že botulotoxíny svaly paralyzujú, ale v skutočnosti ich uvoľňujú.  


Často sa objavuje názor,  že botulotoxíny svaly paralyzujú, ale v skutočnosti ich uvoľňujú. Skúsený lekár vie, aké správne množstvo botoxu použiť, aby vám priniesol želaný výsledok pri odstraňovaní vrások, zlepšil kvalitu pokožky a vylepšil vzhľad. Lekár vďaka dlhoročným skúsenostiam dokáže identifikovať, kde môže botox pomôcť: zdvihnúť  ochabnutú pokožku, odstrániť vrásky, zdvihnúť obočie a zlepšiť stav pleti bez toho, aby to malo za následok „zamrznutý“ vzhľad. Náš konečný cieľ by nemal byť „plastický fantastický“. Ide o to, aby ste vyzerali prirodzene, skvele a mladšie.  
Na Slovensku poznáme hlavné značky botulotoxínu- Botox® a Dysport. V estetickej dermatológii sa botox používa hlavne na liečbu   nasledujúcich stavov:
1. Vrásky
2. Zoštíhlenie čeľuste alebo hypertrofia žuvacieho svalu
3. Zdvíhanie ochabnutej pokožky

Botox® tiež používajú lekári na liečbu zdravotných stavov, ako sú chronické migrény, kŕče očných viečok a dokonca aj hyperhidróza (nadmerné potenie v podpazuší, rukách a nohách).

 

Zjemnenie vrások 

          Boxové ošetrenie patrí medzi naj obľúbenejšie a najvyhľadávanejšie procedúry omladzujúce tvár. Botox je bezpečné ošetrenie proti stárnutiu, určené na „mazanie“ vrások. Vrásky na čele, glabelle, „vranie  nožky“ okolo očí, nose a krku môžete ošetriť iba pomocou botoxu, aby ste tieto vrásky zjemnili a vyhladili pokožku a dosiahli mladistvejší vzhľad. Vranie nôžky sú vrásky na vonkajšom kútiku oka. Pripomínajú anatomicky tvar vranieho chodidla, od ktorého vznikol tento názov. Tieto vrásky vidíte len vtedy, keď sa človek skutočne smeje.  Postupne vekom vranie nôžky sú pernamentné a je ich vidieť aj v neutrálnom výzore. Aplikáciou  botoxu  sa zabráni  ich tvorbe a vyhadzuje sa okolie oka, okko sa viac otvára a Vy vyzeráte mladšie.


Zjemnenie objemných žuvacích svalov 

          Jedným z bežných dôvodov štvorcovej tváre alebo veľkej tváre sú objemné svaly čeľustí. Tieto čeľusťové svaly po stranách našich tvárí sa nazývajú žuvacie svaly alebo aj Masseterove svaly. Liečba štvorcových čeľustí v dôsledku objemných žuvacích svalov zahŕňa rýchle a jednoduché vpichnutie Botoxu do týchto objemných žuvacích svalov, aby sa zúžil žuvací sval. Botox jemne účinkuje tak, že oslabuje sval čeľusti masseter, čo vedie k mäkšiemu uhlu čeľuste. Účinky môžu byť viditeľné za 3 týždne a účinok môže trvať až 6 mesiacov. 


Vek a trvanie účinku  
              Botox je bezpečné, rýchle, účinné a efektívne riešenie na zníženie alebo odstránenie vrások. Aplikovať  botox môžete  hneď, ako sa objavia prvé vrásky, zväčšené póry alebo ochabnutie. U niektorých ľudí sa prvé vrásky môžu objaviť už v dvadsiatke. Po aplikácií sa účinok dostaví od 4 do 14 dní od ošetrenia a ako dni po aplikácií plynú, vrásky sa zmenšujú, alebo miznú. Účinky botoxu môžu trvať v priemere 4 - 6 mesiacov. Pri pravidelnej aplikácii botoxu sa predlžuje jeho trvanie a môže pretrvať 9-12 mesiacov.